Velikonoční svátky v Německu a Rakousku

I když v Německu ani Rakousku není tolik věřících, jako třeba v Polsku,  jsou i v těchto zemích Velikonoce považovány za jedny z nejdůležitějších svátků roku. Jejich oslavám věnují s pečlivostí jim vlastní opravdu velkou pozornost.

Německé Velikonoce

Obrázek

Velikonoce v Německu jsou stejně jako Vánoce neodmyslitelně spojené s různými trhy, ale také k nim patří velikonoční zajíček a především pestré kraslice. V Německu se potkáte i s mnoha dalšími tradicemi, které se kraj od kraje ale liší.

Německé děti se na Velikonoce těší stejně jako na Vánoce. Na Hod boží velikonoční je ale obdarovává zajíc, od kterého dostávají drobné dárky. Především ale děti vyrábí malá slaměná hnízda, která pak rodiče schovají různě po domě a do těchto hnízd pak „snese“ vajíčka zajíček, liška, čáp nebo kohout - záleží na tom, v jaké části Německa se nacházíte.

V posledních letech si obdobu hledání vajíček vytvořili i dospělí, místo sladkostí hledají lahve s pivem. Lahve mají speciální velikonoční etiketu. Cíl je stejný – najít jich, co nejvíc.

Na tradičních trzích pořídíte pestře malované kraslice, i typické velikonoční pečivo a samozřejmě i zajíce v mnoha provedeních. Kromě trhů se pořádají poutě a lidové slavnosti, často i různé sportovní akce s někdy i bizarními zvyky. Při nich se například velikonoční vajíčka přenášejí, koulí, rozbíjejí nebo házejí. Mezi oblíbené soutěže patří házení vajec do výšky nebo do dálky tak, aby se nerozbilo. Inspiraci pravděpodobně organizátoři čerpají ze zvyku, kdy se majitel domu pokoušel vajíčkem  přehodit střechu a další člen rodiny ho chytal na druhé straně. Úspěšné přehození a chycení pak mělo ochránit stavení před bleskem.

Na Bílou sobotu můžete v Německu vidět mnoho ohňů, které vyhání zimu a vítají slunce. Oheň měl zajistit plodnost, růst a dobrou úrodu.

Koledníky s pomlázkami v této zemi ale nepotkáte, pomlázku z vrbových proutků tady neznají stejně jako naše další tradiční velikonoční zvyky. Zajímavou velikonoční tradicí a dekorací jsou v některých oblastech velikonoční stromy ozdobené vajíčky.

Velikonoční jídelníček se tomu našemu naopak podobá hodně – nechybí v něm malovaná vejce, skopové nebo jehněčí maso, mazance z hutného těsta, koláče a koblihy.

Velikonoce jsou pro Němce ale především církevním svátkem. I nevěřící lidé v tomto období chodí do kostela a koná se řada procesí. 

Velikonoce v Rakousku

Obrázek

Rakouské Velikonoce mají význam především náboženský,  ale velmi rádi je slaví i ateisté.  Nejdůležitějším dnem není velikonoční pondělí, ale jemu předcházející sobota a neděle. Symbolem rakouských Velikonoc jsou preclíky ve tvaru věnečku a dodržuje se zde tradice, že na Zelený čtvrtek se musí jíst něco zeleného. Rakušané věří, že sníst vejce, které slepice snese na Zelený čtvrtek, přináší štěstí a zdraví. Na Velký pátek se dodržuje půst, který končí po sobotní bohoslužbě, při které se světí pokrmy. Ve vyzdobených košíčcích hospodyňky přinášejí maso, klobásky i chléb.

V Rakousku na Velikonoční pondělí koledníky s pomlázkami nepotkáte. Podobně jako v Německu i zde děti hledají vajíčka a sladkosti schovaná ve slaměných hnízdech všude po domě a po zahradě. Podle tradice je tu schovává velikonoční zajíček. 

Velmi oblíbená je tradiční hra s malovanými vajíčky, kdy si je soupeři snaží navzájem nakřápnout. V předvelikonoční době se zde ujal i zvyk „Vyznání lásky“, který se dodržuje čtvrtou postní neděli a spočívá v tom, že se blízcí lidé obdarovávají různě zdobenými perníkovými srdíčky.